Skip to content

263 23rd Ave.Brick, NJ 08724

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block1356.38
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,127
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
61%
Improvement Value:$92,300
39%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+5.4%
2024$5,634+3.6%
2023$5,438+1.5%
2022$5,360+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 5612, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1953