Skip to content

196 Cleveland CtBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$316,500
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block1358.41
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,686
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
50%
Improvement Value:$141,500
50%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,450+5.2%
2024$7,083+3.5%
2023$6,846+1.4%
2022$6,752+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$316,500

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 16770, Page 351Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 15964, Page 486Recorded12/17/2014

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 15777, Page 1136Recorded4/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 13244, Page 1111

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 4831, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1960