Skip to content

200 Mckinley Ct.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block1361.43
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
61%
Improvement Value:$86,700
39%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+5.2%
2024$5,511+3.5%
2023$5,327+1.4%
2022$5,254+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft984DeedBook 18693, Page 737Recorded9/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12395, Page 1758

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 12249, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1983