Skip to content

175 Mckinley Ct.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block1362.32
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
62%
Improvement Value:$86,800
38%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+5.2%
2024$5,638+3.5%
2023$5,450+1.4%
2022$5,375+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft864DeedBook 19254, Page 679Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955