Skip to content

245 23rd AveBrick, NJ 08724

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block1363.44
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
66%
Improvement Value:$74,300
34%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,688+5.2%
2024$5,407+3.5%
2023$5,227+1.4%
2022$5,155+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,332DeedBook 17586, Page 424Recorded8/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$210,500
DeedBook 13828, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1925