Skip to content

242 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block1363.44
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage714
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,700
70%
Improvement Value:$59,600
30%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,133+5.2%
2024$4,880+3.5%
2023$4,717+1.4%
2022$4,652+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500
Sq Ft714DeedBook 19926, Page 337Recorded2/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1945