Skip to content

195 Theodore CtBrick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block1365.45
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G 1390
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,390
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
53%
Improvement Value:$127,700
47%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+5.4%
2024$6,502-0.4%
2023$6,527+1.4%
2022$6,437+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,390DeedBook 17827, Page 301Recorded3/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969