Skip to content

53 Beverly Beach Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block1372
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,745
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
45%
Improvement Value:$177,100
55%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+5.2%
2024$8,062+3.5%
2023$7,793+1.4%
2022$7,686+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$372,000
DeedBook 12077, Page 1897

Property Built

Built

Year Built: 1987