Skip to content

135 Beverly Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block1380
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 2393
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
47%
Improvement Value:$163,500
53%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075+5.2%
2024$7,677+3.5%
2023$7,420+1.4%
2022$7,319+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5728, Page 748

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 5613, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 4917, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1940