Skip to content

111 Hill Top Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block1382
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
48%
Improvement Value:$152,300
52%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+5.2%
2024$7,279+3.5%
2023$7,036+1.4%
2022$6,939+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5729, Page 941

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 4807, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1960