Skip to content

541 Winding River Ct.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block1383
Lot11.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,340
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,100
58%
Improvement Value:$279,600
42%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,277+5.2%
2024$16,425+3.5%
2023$15,877+1.4%
2022$15,659+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 17257, Page 321Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5728, Page 664

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5132, Page 790

Property Sale

Sale
$179,200
DeedBook 5077, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1975