Skip to content

2 Pompton Plains DrBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block1383
Lot7
QualifierC053
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
36%
Improvement Value:$61,200
64%
Total Assessment$96,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,516+5.2%
2024$2,392+3.5%
2023$2,312+1.4%
2022$2,280+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15922, Page 1621Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$41,365
DeedBook 5200, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1976