Skip to content

90 Bayview Ct.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Dec 22, 1999

Property Information

Block1383
Lot7
QualifierC113
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage888
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
43%
Improvement Value:$47,300
57%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,152+5.2%
2024$2,046+3.5%
2023$1,978+1.4%
2022$1,951+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 10004, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1976