Skip to content

101 Waterfront DrBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block1383
Lot7
QualifierC242
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,008
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$68,000
66%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,693+5.2%
2024$2,561+3.5%
2023$2,475+1.4%
2022$2,441+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 15288, Page 861

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 14147, Page 1576

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12004, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1976