Skip to content

571 Winding River RdBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block1384
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,541
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
32%
Improvement Value:$316,400
68%
Total Assessment$467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,236+5.2%
2024$11,632+3.5%
2023$11,244+1.4%
2022$11,089+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,541DeedBook 17217, Page 1920Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$282,875
DeedBook 5649, Page 577

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5595, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1998