Skip to content

6 Jaywood Manor DrBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block1385.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-POOL 4762
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage4,762
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
35%
Improvement Value:$385,000
65%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,504+5.2%
2024$14,739+3.5%
2023$14,247+1.4%
2022$14,052+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft4,762DeedBook 18011, Page 268Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$623,000

From:

To:

Sq Ft4,762DeedBook 17040, Page 320Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$335,800
DeedBook 5753, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1971