Skip to content

14 Jaywood Manor DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$508,500
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block1385.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,464
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,600
40%
Improvement Value:$316,400
60%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,703+5.2%
2024$13,027+3.5%
2023$12,592+3.5%
2022$12,169-22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$508,500

From:

To:

Sq Ft3,464DeedBook 17946, Page 226Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 10433, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1970