Skip to content

740 Thiele Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block1385.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,708
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
51%
Improvement Value:$150,600
49%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+5.2%
2024$7,659+3.5%
2023$7,404+1.4%
2022$7,302+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10711, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 1966