Skip to content

621 Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1982

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block1385.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2474
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,474
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
40%
Improvement Value:$232,000
60%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031+5.2%
2024$9,536+3.5%
2023$9,218+1.4%
2022$9,091+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12817, Page 1084

Property Built

Built

Year Built: 1982