Skip to content

529 Albermarle Rd.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 1, 1993

Property Information

Block1385.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,342
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,900
46%
Improvement Value:$181,100
54%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,760+5.2%
2024$8,328+6.8%
2023$7,800+1.4%
2022$7,690+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5040, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1975