Skip to content

620 Hill DrBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block1385.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2072
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,072
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
42%
Improvement Value:$211,500
58%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,608+5.2%
2024$9,134+5.0%
2023$8,701+1.4%
2022$8,582+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,072DeedBook 18207, Page 615Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 17268, Page 203Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14028, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1975