Skip to content

504 Albermarle Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block1385.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,848
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
47%
Improvement Value:$170,400
53%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+5.2%
2024$8,035+3.5%
2023$7,766+1.4%
2022$7,660+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5269, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1970