Skip to content

589 Winding River Rd.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$567,500
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block1385.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3764
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,764
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
31%
Improvement Value:$389,200
69%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,754+5.2%
2024$14,026+3.5%
2023$13,558+1.4%
2022$13,372+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$567,500

From:

To:

Sq Ft3,764DeedBook 15767, Page 1954Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 15438, Page 315

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 10967, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1986