Skip to content

528 Albermarle Rd.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block1385.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2190
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,190
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
43%
Improvement Value:$199,200
57%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,168+5.2%
2024$8,716+3.5%
2023$8,425+1.4%
2022$8,309+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,450
DeedBook 15249, Page 799

Property Sale

Sale
$524,900
DeedBook 12885, Page 1713

Property Built

Built

Year Built: 1983