Skip to content

634 Turkey Point Rd.Brick, NJ 08724

Built 1907

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block1385.07
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class17
Description2SF3G-P 3684
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,684
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$829,100
80%
Improvement Value:$202,200
20%
Total Assessment$1,031,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,968+5.2%
2024$25,638-5.7%
2023$27,185+1.4%
2022$26,812+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft3,684DeedBook 19298, Page 1940Recorded2/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1907