Skip to content

609 Turkey Point Rd.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$582,075
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block1385.07
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-P 3052
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,052
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
35%
Improvement Value:$373,200
65%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,010+5.2%
2024$14,270+3.5%
2023$13,793+1.4%
2022$13,604+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$582,075
Sq Ft3,052DeedBook 17849, Page 1719Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft3,052DeedBook 16724, Page 505Recorded5/1/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 10688, Page 153

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 10144, Page 358

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5679, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1990