Skip to content

663 Winding River Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block1385.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2962
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,962
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
40%
Improvement Value:$275,700
60%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,050+5.2%
2024$11,455+3.5%
2023$11,072+1.4%
2022$10,920+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft2,962DeedBook 17646, Page 1481Recorded10/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5669, Page 421

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4743, Page 860