Skip to content

674 Overlook Ct.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$532,500
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block1385.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,510
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
40%
Improvement Value:$259,700
60%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+5.2%
2024$10,767+3.5%
2023$10,407+7.2%
2022$9,705+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$532,500

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 17952, Page 670Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 16707, Page 934Recorded4/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952