Skip to content

681 Rolling Hills Ct.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$699,950
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block1385.09
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1710
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,710
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
44%
Improvement Value:$231,000
56%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+5.2%
2024$10,257+3.5%
2023$9,915+1.4%
2022$9,779+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$699,950
Sq Ft1,710DeedBook 18807, Page 1046Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 17216, Page 1388Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 10034, Page 1325

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5497, Page 732

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 4762, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1984