Skip to content

677 Overlook CtBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block1385.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3288
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,288
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,900
32%
Improvement Value:$358,900
68%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+5.2%
2024$13,171+4.3%
2023$12,630+1.4%
2022$12,457+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 15529, Page 205

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 14395, Page 324

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10126, Page 692

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5174, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1975