Skip to content

621 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1949
Church/Charitable

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 18, 1998

Property Information

Block1385.10
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,884
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
72%
Improvement Value:$84,400
28%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$3,777+3.7%
1999$3,641+0.4%
1998$3,627+2.8%
1997$3,528+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5588, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1949