Skip to content

640 Thiele Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block1385.10
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,504
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
47%
Improvement Value:$180,500
53%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+5.2%
2024$8,515+3.5%
2023$8,230+1.4%
2022$8,117+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965