Skip to content

610 Thiele RdBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block1385.10
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G-P 2201
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,201
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
39%
Improvement Value:$198,000
61%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+5.2%
2024$8,030+3.5%
2023$7,762+1.4%
2022$7,655+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950