Skip to content

612 Sunshine Ct.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block1385.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,412
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
37%
Improvement Value:$251,400
63%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+5.3%
2024$9,749+3.5%
2023$9,415+1.4%
2022$9,282+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 16536, Page 598Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$234,500
DeedBook 5666, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1987