Skip to content

2241 Lanes Mill RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block1386.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2362
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,362
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
39%
Improvement Value:$178,000
61%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+5.2%
2024$7,219+3.5%
2023$6,978+1.4%
2022$6,882+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,362DeedBook 18060, Page 252Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13889, Page 1487

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12235, Page 1769

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4929, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1973