Skip to content

2277 Lanes Mill RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block1386.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF3G-P 1746
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,746
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
39%
Improvement Value:$172,400
61%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+5.2%
2024$7,068+3.5%
2023$6,832+10.6%
2022$6,176+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,746DeedBook 17820, Page 1472Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 16006, Page 729Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14418, Page 1007

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5150, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1973