Skip to content

2239 Lanes Mill Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1386.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 2336
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,336
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
31%
Improvement Value:$234,100
69%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+5.2%
2024$8,395+7.6%
2023$7,805+1.4%
2022$7,698+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 18104, Page 646Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12848, Page 506

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10044, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5719, Page 987

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5519, Page 40