Skip to content

2245 Lanes Mill RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1386.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,801
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
41%
Improvement Value:$162,500
59%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,344+0.0%
2022$6,344+3.4%
2021$6,133+2.5%
2020$5,982+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973