Skip to content

623 Yellowbrick RdBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Jan 5, 1996

Property Information

Block1386.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2072
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,072
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
40%
Improvement Value:$224,700
60%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+5.2%
2024$9,313+3.5%
2023$9,002+1.4%
2022$8,878+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5338, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5013, Page 932