Skip to content

624 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block1386.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,609
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
38%
Improvement Value:$248,600
62%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+5.2%
2024$9,919+3.5%
2023$9,588+1.4%
2022$9,456+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,609DeedBook 18954, Page 1263Recorded3/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4925, Page 551