Skip to content

610 Herbertsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1840

Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block1386.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1856
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,856
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
54%
Improvement Value:$110,200
46%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+5.2%
2024$5,922+3.5%
2023$5,724+1.4%
2022$5,645+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$446,878
DeedBook 4761, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1840