Skip to content

618 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block1386.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,411
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
36%
Improvement Value:$263,900
64%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+5.2%
2024$10,302+3.5%
2023$9,958+1.4%
2022$9,821+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,411DeedBook 16422, Page 295Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5136, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1994