Skip to content

616 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 18, 1990

Property Information

Block1386.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2264
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,264
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
36%
Improvement Value:$254,100
64%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+5.2%
2024$9,869+4.4%
2023$9,453+1.4%
2022$9,324+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4829, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1990