Skip to content

602 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 8, 2011

Property Information

Block1386.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2480
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,480
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
38%
Improvement Value:$245,500
62%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368+5.2%
2024$9,857+3.5%
2023$9,528+1.4%
2022$9,397+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 14822, Page 1804

Property Sale

Sale
$583,000
DeedBook 12874, Page 1591

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4939, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1991