Skip to content

609 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block1386.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,676
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
34%
Improvement Value:$272,400
66%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,860+5.2%
2024$10,324+3.5%
2023$9,980+1.4%
2022$9,843+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 16371, Page 1442Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 16227, Page 1526Recorded10/29/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4941, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1991