Skip to content

611 Yellowbrick Rd.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$220,500
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block1386.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,013
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
34%
Improvement Value:$297,100
66%
Total Assessment$447,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+5.2%
2024$11,127+3.5%
2023$10,756+1.4%
2022$10,608+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,500
DeedBook 5399, Page 625

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4883, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1990