Skip to content

552 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Oct 7, 1994

Property Information

Block1386.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
27%
Improvement Value:$288,000
73%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+5.2%
2024$9,787+3.5%
2023$9,461+1.4%
2022$9,331+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 5208, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1990