Skip to content

488 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$177,360
Last Sale Date
Jul 6, 1992

Property Information

Block1386.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2306
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
39%
Improvement Value:$195,600
61%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+5.2%
2024$7,945+3.5%
2023$7,680+1.4%
2022$7,575+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,360
DeedBook 4996, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1992