Skip to content

484 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 16, 1992

Property Information

Block1386.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$289,600
70%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+5.2%
2024$10,282+3.5%
2023$9,939+1.4%
2022$9,802+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5022, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1992