Skip to content

536 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block1386.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
35%
Improvement Value:$234,400
65%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+5.2%
2024$8,915+3.5%
2023$8,617+1.4%
2022$8,499+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 16503, Page 874Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$174,790
DeedBook 5233, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1994